Dzi¶: 2020

Najbli¿sze wydarzenie:

Warsztaty Teatralne WERTEP- spotkanie organizacyjne 30.09.11  

Strona G³ówna GOK Kontakt z nami Urz±d Gminy Micha³owo  

¦WIÊTO GRZYBA - 27 wrze¶nia 2009
 

Wybierz:

Organizatorzy
Zdjêcia
Plakat
Program ¦wiêta Grzyba
Konkursy
Gwiazdy imprezy
Patronat medialny i Sponsorzy
Wa¿ne informacje dla uczestników, wystawców, sponsorów

Wkrótce nowe informacje - zagl±daj tu czêsto!
 

Szanowni Pañstwo!

         Gminny O¶rodek Kultury w Micha³owie, Regionalna Dyrekcja Lasów Pañstwowych w Bia³ymstoku i Nadle¶nictwo ¯ednia maj± przyjemno¶æ zaprosiæ Pañstwa na ¦wiêto Grzyba, kierowane do wszystkich mi³o¶ników grzybobrania. Odbêdzie siê ono ju¿ po raz szósty w dniu 27 wrze¶nia 2009 (niedziela) w Amfiteatrze w Micha³owie o godz. 12.00.
         Pomys³odawc± imprezy by³ przed laty Kurier Poranny. Wybór miejsca nie by³ przypadkowy. Gmina Micha³owo dziêki swoim piêknym, bujnym i licznym lasom kryj±cym w sobie wiele owoców runa le¶nego, jest doskona³ym terenem, pasuj±cym idealnie do tego typu imprezy. ¦wiêto Grzyba jest prawdziw± uczt± dla grzybiarzy oraz wszystkich mi³o¶ników odpoczynku i relaksu na ³onie natury. Celem naszej imprezy jest promocja tradycyjnej sztuki kulinarnej oraz produktów i wytworów regionalnych, a przede wszystkim grzybów.
         ¦wiêto Grzyba jest imprez± festynowo-biesiadn±. Organizatorzy przygotowali liczne atrakcje, m.in.: grzybobranie - konkurs o tytu³ VIP-owego W³adcy Grzybów, w którym powalcz± znane osobisto¶ci naszego regionu, konkurs na najsmaczniejsz± potrawê przyrz±dzon± na bazie grzybów, konkurs dla mieszkañców gminy Micha³owo na najwiêkszego le¶nego grzyba jadalnego, rekreacyjno-ekologiczny Czwórbój Gimnazjów gmin o¶ciennych.
         Na scenie prezentowaæ siê bêd± liczne zespo³y folklorystyczne. Nie zabraknie licznych stoisk z rêkodzie³em ludowym i regionalnym jad³em. Bêdziemy mogli skosztowaæ i nabyæ swojskie wêdliny, koryciñskie sery, narwiañskie ogórki, grzyby w ka¿dej postaci (mro¿one, suszone, ¶wie¿e), przetwory z malin, jagód, grzybów - s³owem z runa le¶nego.

Dyrektor GOK w Micha³owie - Anna Dobrowolska

 

¦wiêto grzyba ju¿ za nami

"Bez grzybów nie ma lasu, bez lasu nie ma wody, bez wody nie ma grzyba."

         Takim mottem rozpoczêli¶my tegoroczne ¦wiêto Grzyba. Wiele wysi³ku, trudu i zaanga¿owania w³o¿yli pracownicy Gminnego O¶rodka Kultury w Micha³owie, Regionalnej Dyrekcji Lasów Pañstwowych w Bia³ymstoku, Nadle¶nictwa ¯ednia jak równie¿ Burmistrz Micha³owa.
         27 wrze¶nia 2009 (niedziela) w Amfiteatrze w Micha³owie ju¿ od godz. popo³udniowych pachnia³o swojskim jedzeniem, przygod±, ze sceny p³ynê³a ludowa muzyka, dopisa³o jesienne s³oñce i bardzo liczna publika.
         Nie zabrak³o licznych stoisk z rêkodzie³em ludowym, regionalnym jad³em, atrakcjami dla dzieci i doros³ych. Pracownicy firmy Fastquad zapewnili zabawki pneumatyczne, Klub Sportowy Pieñki oprowadzanki konne, pojawi³a siê stylowa bryczka p. Paska. Micha³owianie i liczni tury¶ci chêtnie degustowali swojskie wêdliny, koryciñskie sery, narwiañskie ogórki, wyroby piekarnicze, cukiernicze, kupowali grzyby w ka¿dej postaci (suszone, ¶wie¿e, marynowane), przetwory z malin, jagód - s³owem: same smakowito¶ci.
         Amfiteatr zamieni³ siê w wielk± ucztê dla grzybiarzy oraz wszystkich mi³o¶ników odpoczynku i relaksu na ³onie natury, zabawy pod go³ym niebem, spotkañ w gronie rodzinny i przyjació³.
         Organizatorzy przygotowali liczne atrakcje, m.in.: grzybobranie - konkurs o tytu³ VIP-owego W³adcy Grzybów, konkurs na najsmaczniejsz± potrawê przyrz±dzon± na bazie grzybów, konkurs dla grzybiarzy Gminy Micha³owo na "upolowanie" najwiêkszego le¶nego grzyba jadalnego oraz rekreacyjno-ekologiczny Czwórbój Gimnazjów.
         Tytu³ "W³adcy Grzybów" zdoby³ Jerzy Burak, kpt w Komendzie Miejskiej Pañstwowej Stra¿y Po¿arnej w Bia³ymstoku (2,50 kg), II miejsce wywalczy³ Burmistrz Sura¿a - S³awomir Halicki (1,56 kg), III - Olgierd Misiukanis (1,23 kg) - Komendant Placówki Stra¿y Granicznej w Micha³owie. Grzybobranie trwa³o 1,5 godz., teren zbierania grzybów przygotowali pracownicy Nadle¶nictwa ¯ednia, konkurs poprowadzi³ Stanis³aw Malesiñski, nagrody ufundowa³y: Runo sp. z.o.o, PHPU Unia sp.z o.o, TUiR Warta, PMB Bia³ystok. Satysfakcji by³o moc, grzybiarzom dopisywa³ dobry humor, zabawa przebiega³a w przyjacielskiej atmosferze zgodnie z zasadami fair play. Wielu Vip-ów dopingowa³o kolegom "z brzegu….lasu" .
         Podczas grzybobrania pracownicy GOK w Micha³owie, Nadle¶nictwa ¯ednia, oraz go¶cinnie PKPK w Supra¶lu, zagospodarowali czas uczestnikom. Dodatkow± atrakcj± by³o wrêczenie za¶wiadczenia i upominku ufundowanego przez Burmistrza Micha³owa I mieszkañcowi urodzonemu w mie¶cie Micha³owo.
         W Czwórboju Gimnazjów wziê³y udzia³ trzy szko³y: Gimnazjum im dr. Leszka Nosa w Micha³owie, Zespó³ Szkó³ Samorz±dowych - Gimnazjum w Krynkach oraz Zespó³ Szkolno-Przedszkolny z Bia³owie¿y. Ponad 30 uczniów wykaza³o siê niesamowit± wiedz± nt. grzybów i lasu. Wp³yw na taki stan rzeczy mieli oczywi¶cie bezpo¶rednio nauczyciele przygotowuj±cy zawodników do udzia³u w konkursie (2 z Bia³owie¿y, 2 z Krynek i 7 z Micha³owa). Szko³y zmaga³y siê w takich konkurencjach jak rozpoznawanie grzybów na podstawie u³o¿onych wcze¶niej puzzli oraz na podstawie prawdziwych grzybów, wykaza³y siê wiedz± z podstawowej znajomo¶ci lasu, zwierz±t i grzybów w zorganizowanym quizie, w którym nale¿a³o odpowiedzieæ prawid³owo na seriê pytañ, a tak¿e dostarczy³y nam niezapomnianych wra¿eñ prezentuj±c wspania³e stroje z darów lasu.
         Koñcowe wyniki Czwórboju przedstawiaj± siê nastêpuj±co:
1 miejsce: Micha³owo, 29 punktów,
2 miejsce: Bia³owie¿a, 23 punkty,
3 miejsce: Krynki, 12 punktów.
         Atrakcyjne nagrody w postaci kosiarki spalinowej, urz±dzenia wielofunkcyjnego oraz radiomagnetofonu z CD/MP3 dofinansowane zosta³y przez Gminn± Komisjê Rozwi±zywania Problemów Alkoholowych. Liczne upominki od sponsorów i organizatorów wrêczone zwyciêzcom z pewno¶ci± d³ugo jeszcze przypominaæ bêd± o "przyrodniczych" zmaganiach w Micha³owie "z grzybem w roli g³ównej".
         Podczas zabaw dzieci i m³odzie¿y, w namiocie obok gromadzi³y siê u¶miechniête gospodynie z przepysznymi, pachn±cymi, estetycznymi potrawami. Zg³asza³y swoje dania na konkurs kulinarny, który równie¿ na sta³e wpisa³ siê w krajobraz ¦wiêta Grzyba. W tym roku do konkursu zg³oszono 24 potrawy. Jury mia³o du¿e k³opoty z wyborem tej najlepszej. Ostatecznie zdecydowano, ¿e I miejsce i nagroda pieniê¿na w wysoko¶ci 500 z³ nale¿y siê pani Halinie Ko¼mian za tort ziemniaczano-grzybowy, II miejsce i nagrodê pieniê¿n± w wysoko¶ci 350 z³ przyznano pani Justynie Maksimiuk za jesienn± roladê grzybow±, III miejsce i nagrodê pieniê¿n± w wysoko¶ci 150 z³ przyznano pani Iwonie Anchim za zrazy z grzybami. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe, natomiast potrawy mo¿na by³o degustowaæ, smakowaæ i podziwiaæ…
         Nie by³o chêtnych do wziêcia udzia³u w konkursie skierowanym do wszystkich grzybiarzy z terenu Gminy Micha³owo polegaj±cym na "upolowaniu" najwiêkszego grzyba jadalnego w okolicznych lasach. Atrakcyjna nagroda nie znalaz³a w³a¶ciciela.
         Podczas konkursów, licznych quizów, zagadek prowadzonych przez pracowników GOK-u i Nadle¶nictwa ¯ednia, na scenie prezentowa³y siê zespo³y folklorystyczne i ludowe buduj±ce charakter i klimat imprezy. Na pocz±tku wyst±pi³ Chór Le¶ników Bia³owieskich, nie zabrak³o Kapeli z Ja³ówki, wystêpów s±siadów - Zevirków z Zab³udowa, barwnej Kalinki z Za³uk, jak równie¿ "starych przyjació³" - Prymaków. Lider zespo³u - Jurek Ostapczuk - tryska³ energi±, wzbogaci³ koncert licznymi anegdotami, porwa³ do zabawy t³umy. Wieczorem, plac amfiteatru zamieni³ siê w parkiet zape³niony ¶ci¶le barwnymi parami tañcz±cych ludzi.
         ¦wiêto Grzyba by³o wyj±tkowo udanym zakoñczeniem sezonu. Pokrzepieni gor±c± zup± grzybow± i smacznym bigosem (dziêkujemy P. Maryli Ancipiuk za grzyby) wspominali¶my lato 2009. Za nami ju¿ Regaty "Puchar ¯ubra" nad Zalewem Siemianówka, Bandarouskaja Ha¶ciounia, Podlaska Oktawa Kultur, Dni Micha³owa i inne.
         Gmina Micha³owo dziêki swoim piêknym, bujnym i licznym lasom kryj±cym w sobie wiele owoców runa le¶nego, niepowtarzalnym klimatem wielokulturowo¶ci, pachn±ca tradycyjnym jad³em, kusz±ca bogactwem fauny i flory, zbiornikiem wodnym bêd±cym przystani± coraz liczniej gromadz±cych siê ¿eglarzy, wêdkarzy, ornitologów jest doskona³ym terenem, pasuj±cym idealnie do tego typu imprez i zaproszeniem do spêdzania ciekawie weekendów, wolnego czasu, jak równie¿ poznania naszej gminy bêd±cej swoist± "bram± na wschód", matk± jednego z najm³odszych miast w Polsce, gdzie natura, sztuka, tradycja i zwyk³a codzienno¶æ tworz± niepowtarzalny krajobraz i niezapomniany klimat. Gmin± atrakcyjn± turystycznie.
         Pozosta³y wspomnienia i liczne zdjêcia, które prezentujemy w galerii na str. www.gokmichalowo.pl, a tak¿e apetyt na "jeszcze".
         Dziêkuj±c za pomoc w organizacji - p. Burmistrzowi, Markowi Taradejnie, Miros³awowi Sienkiewiczowi, oraz wszystkim osobom pracuj±cym na jako¶æ ¦wiêta Grzyba (pracownikom GOK, OSP, UM, Gminnego Przedszkola, szkó³, ZGKIM), sponsorom (w szczególno¶ci Gra¿ynie i Anatolowi Timoszuk), jak równie¿ patronom medialnym, PKPK, LGD Puszcza Knyszyñska i wielu, wielu innym stowarzyszeniom i osobom prywatnym zapraszam za rok o tej samej porze w tym samym miejscu.

Dyrektor GOK w Micha³owie - Anna Dobrowolska

 

Organizatorzy ¦wiêta Grzyba

 
          


 

Zdjêcia ze ¦wiêta Grzyba
 

 

Miejsce imprezy


Wy¶wietl wiêksz± mapê
 

Plakat
(kliknij, aby powiêkszyæ)


 

Program ¦wiêta Grzyba 2009

 
niedziela, 27 wrze¶nia 2009

11.45 - koncert zespo³u wokalnego z GOK w Micha³owie
12.00 - rozpoczêcie "¦wiêta Grzyba":
        - wyjazd VIP-ów do lasu,
        - rozpoczêcie konkursów edukacyjnych i kulinarnych: rozpoznawanie grzybów,
         kulinarny na najsmaczniejsz± potrawê na bazie grzybów,
12.15 - wystêp "Chóru Le¶ników Bia³owieskich" pod dyr. El¿biety Laprus
12.30 - Czwórbój Gimnazjów
        (Bia³owie¿a, Gródek, Krynki, Zab³udów, Micha³owo) (pierwsze 3 konkurencje)
pomiêdzy konkurencjami czwórboju:
    - "Le¶ny savoir-vivre" - konkurs otwarty Lasów Pañstwowych,
    - "Ogrody rudej jesieni" - wystêp ko³a teatralnego z Bia³owie¿y
13.45 - "Le¶na parada" (4 konkurencja czwórboju),
14.00 - powrót VIP-ów z lasu, wa¿enie grzybów,
        - powitanie go¶ci przez Burmistrza Gminy Micha³owo,
14.15 - og³oszenie i nagrodzenie "W³adcy Grzybów",
        - uroczyste wrêczenie nagród zwyciêzcom konkursów
14.30 - uroczyste og³oszenie wyników i wrêczenie nagród zwyciêzcom "Czwórboju Gimnazjów",
15.00 - przegl±d zespo³ów folklorystycznych
        - Zevirki
        - Kalinka
        - Kapela z Ja³ówki
        - Server
17.00 - zabawa ludowa z zespo³em "Prymaki"
18.30 - zakoñczenie ¦wiêta Grzyba



- wystawa "Koñ w sztuce, zabawie i terapii" (we wspó³pracy z LGD Puszcza Knyszyñska)
- przeja¿d¿ki konne dla dzieci w godz. 12.30-15.30 (we wspó³pracy z Klubem Sportowym Pieñki)
- rentgenobus - RTG klatki piersiowej z cyfrow± obróbk± obrazu (firma Eko-Rent)
- jazda na quadach, zorbing, gry sportowe (firma FastQuad)
- przetwory z lasów Puszczy Knyszyñskiej "Smaki z sokolskiego lasu" (stowarzyszenie Widok)


Organizatorzy zastrzegaj± sobie prawo do zmian w programie.
Program aktualny na dzieñ 21 wrze¶nia 2009
 

Konkursy

 Regulamin Czwórboju Gimnazjów
 Regulamin konkursu kulinarnego na potrawê na bazie grzybów
 Regulamin konkursu na najwiêkszego grzyba

 Karta zg³oszenia do Czwórboju Gimnazjów
 Karta zg³oszenia do konkursu kulinarnego na potrawê na bazie grzybów


Zachêcamy do wziêcia udzia³u w konkursach - czekaj± nagrody rzeczowe i finansowe!
 

Gwiazdy imprezy

P R Y M A K I

        W 1996 roku Jerzy Ostapczuk, Marek Zrajkowski i Bogdan Misiejuk zak³adaj± zespó³ i nadaj± mu nazwê Prymaki. Rok 1996 zaowocowa³ wydaniem pierwszej kasety pt. "Zorka Jasnaja", przebojem staje siê piosenka "Smereka". Zespó³ bierze udzia³ w Ogólnopolskim Festiwalu "Bielaruskaja Piesnia" w Bia³ymstoku, gdzie zdobywa pierwsze miejsce. W 1998 roku wydaje nastêpn± kasetê pt. "Cyhanka" i kolejnymi przebojami list staj± siê utwory "Lilia" i " Cyhanka", zespó³ daje ju¿ oko³o 40 koncertów w skali roku na terenie Polski i Bia³orusi. W 2000 roku pojawia siê na rynku nowa ju¿ trzecia kaseta pt." Bratka Bie³arus" - "Zabawa" i "Laciæ woran" to przeboje z tej kasety. Zapada decyzja o powiêkszeniu sk³adu zespo³u w którego sk³ad wchodz±: Jerzy Ostapczuk, Sawa Ostapczuk, Micha³ Ostapczuk, Bogus³awa Karczewska, Ewelina Karczewska, Adam Jurczuk, Bogdan Misiejuk i Roman Buæko. (...)

Wiêcej info o zespole: www.prymaki.hg.pl



K A L I N K A

        Grupa powsta³a we wsi Za³uki w 2002 roku. Jest to dziesiêcioosobowy zespó³, który wykonuje utwory w jêzyku bia³oruskim. Po³owê repertuaru stanowi± znane piosenki folklorystyczne, resztê - utwory autorskie. Muzyka Kalinki utrzymana jest w nowoczesnej konwencji. Wspó³czesne brzmienie i porywaj±ce aran¿acje taneczne przyci±gaj± m³odych odbiorców. Program muzyczny grupy oparty jest na folklorze bia³oruskim, przez co staje siê równie atrakcyjny dla starszego pokolenia. Zespó³ wystêpowa³ zarówno w Polsce, jak i za granic±.








Wiêcej info o zespole:
www.zaluki.republika.pl/kalinka.html



Z E V I R K I

Czar tañca cygañskiego - Adriana i Ma³gorzata.
         Adriana Bielicka - m³oda utalentowana tancerka tañca cygañskiego i wokalistka. Absolwentka Zespo³u Szkó³ Muzycznych im. I.J. Paderewskiego w klasie fortepianu prof. Iwony Feliñskiej i wydzia³u wokalnego u prof. Kiry Dal. Jest za³o¿ycielk± i kierownikiem artystycznym m³odzie¿owo-dzieciêcego zespo³u taneczno-wokalnego Zevirki. Stale wystêpuje na koncertach i ró¿nego rodzaju imprezach w Polsce i za granic±. Jako tancerka i wokalistka wspó³pracuje z zespo³em Don Vasyl i Cygañskie Gwiazdy oraz zespo³em Elena Rutkowska i Cygañskie Czary.
        Ma³gorzata Bielicka jest absolwentk± Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie Filia w Bia³ymstoku, któr± ukoñczy³a w 1997r. z wynikiem bardzo dobrym w klasie dyrygowania prof. Bo¿enny Sawickiej. Jest organizatorem recitali, koncertów kameralnych, symfonicznych, oratoryjnych oraz ogólnopolskich seminariów z ró¿nych dziedzin muzyki z udzia³em wybitnych artystów polskich i zagranicznych, a tak¿e koncertów charytatywnych na rzecz dzieci. Zakresem swoich dzia³añ obejmuje tak¿e organizacjê wydarzeñ kulturalnych na rzecz dzieci, m³odzie¿y, ludzi doros³ych i ludzi starych. Stale wystêpuje jako wykonawca, autor, prelegent, wyg³asza referaty, wyk³ady.



S E R V E R

        Zespó³ muzyczny ,,SERVER" powsta³ pod koniec czerwca 2007 roku. Za³o¿ycielami grupy s± Rafa³ ¦wirydziuk i Marek Charytoniuk. Po kilku zmianach personalnych na sta³e pozosta³ w zespole Dawid Krot. Naszym atutem jest ¶piewanie na ¿ywo. Gramy utwory ró¿nych wykonawców jak równie¿ i w³asne, które prezentujemy niemal na ka¿dym wystêpie. ¦piewamy w kilku jêzykach (rosyjskim, ukraiñskim, bia³oruskim i polskim). Ka¿d± imprezê traktujemy jak wyzwanie. Nie ma znaczenia czy jest to du¿y koncert czy te¿ inna okazja. Na ka¿dej dajemy z siebie wszystko, by bawi±ca siê z nami publiczno¶æ nie zapomnia³a wieczoru spêdzonego z grup± SERVER.

Wiêcej info o zespole: www.serverdance.pl

 


Patronat medialny:

         
 
 

Sponsorzy




 

Informacje dla wystawców i go¶ci

 
Informacje dla uczestników imprezy:

- wystawienie swojego stoiska jest bezp³atne. Konieczne jest jednak wcze¶niejsze dostarczenie organizatorom
karty zg³oszeniowej w celu rezerwacji miejsca. Ilo¶æ miejsca jest ograniczona. - stoiska spo¿ywcze i gastronomiczne winny posiadaæ zgodê inspektora sanitarnego na dzia³alno¶æ w zakresie handlu obwo¼nego lub gastronomii obwo¼nej
- sprzedawcy, handlowcy, wystawcy s± odpowiedzialni za utrzymanie porz±dku i czysto¶ci w obrêbie stoisk (worki na ¶mieci i odpady we w³asnym zakresie)
- miejsce ka¿dego wystawcy zostanie wskazane w dniu imprezy po przyje¼dzie, nie wcze¶niej jednak ni¿ o godz. 9.00
- zg³oszenia wystawców przyjmuje p. Barbara Klimowicz w GOK w Micha³owie pod nr tel. (85) 7189019 w godz. 8-14
- parkowanie samochodów bêdzie mo¿liwe tylko w wyznaczonych miejscach
- prosimy o stosowanie siê do oznaczeñ i znaków na terenie imprezy, podczas imprezy nale¿y bezwzglêdnie stosowaæ siê do poleceñ i wskazówek obs³ugi, organizatorów, s³u¿b mundurowych i porz±dkowych
- organizator nie zapewnia pr±du dla wystawców - nale¿y posiadaæ w³asne ¼ród³o zasilania (agregat, akumulator, itp.)


Gminny O¶rodek Kultury w Micha³owie, ul. Bia³ostocka 19, 16-050 Micha³owo, tel/fax (85) 7189019, NIP 9661830430, REG. 200057086
© 2006-2019 by GOK w Micha³owie. Wszelkie prawa zastrze¿one.